Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Collective Bargaining Agreement

+4
Mihael
blagoje
Koleman
ZuLuofVozdovac
8 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od blagoje Sre 19 Okt 2011 - 0:00

ZuLuofVozdovac ::
На крају питање и за саме форумаше, шта ви као кошаркашка публика мислите, како би сте хтели да изгледа НБА у будућности? Ја сам идаље неодлучан. Да ли би сте више волели да у наредним годинама гледате лигу у којој доминира пар клубова са великих тржишта који су углавном настали прикупљањем суперстарова из Денвера, Јуте и пустиње Аризоне, или би сте више волели да свако јебе оно што је довео (драфтовао)?

Веруј ми да никад нисам размишљао о томе.
Али кад већ питаш, хмм... 30 тимова са по једним суперстаром или 10-15 тимова са по 2-3 звезде... Не знам. Мислим да је систем у америчком професиналном спорту већ довољно "демократски" и у основи пружа свима подједнаке изгледе да саграде шампионски тим тако да немам ништа против ове друге опције да се играчки квалитет сконцентрише у великим франшизама (кад већ доноси лиги више новца). У сваком случају, тамошњим навијачима је тако занимљивије.
blagoje
blagoje
prva petorka
prva petorka

Datum upisa : 28.10.2010
Godina : 39
Lokacija : Novi Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Mihael Sre 19 Okt 2011 - 21:59

Ni juce nije bilo nekog napretka a razgovori su trajali oko 7h. Danas ce se razgovori nastaviti...
Mihael
Mihael
mvp
mvp

Datum upisa : 03.10.2010
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Čet 20 Okt 2011 - 17:06

Данас није било досадно, али разговори прекинути Smile

Ја сам то наслутио током јучерашњег дана, али нисам хтео ништа да пишем. Чим изађе вест - играчи заказали турнеју егзибиционих мечева на којима ће наступати Ол-стар играчи у Аустралији, Јапану, Кини, Лондону и вероватно негдеу Јужној Америци, а после пола сата дође вест - међу власницима постоје они који се залажу да се пропусти цела сезона јасно је да стране уствари плаше једна другу, да је договр далеко.

Е сад, јуче су баш били оптимистички тонови, направили су напредак око овог, направили су напредак око оног... Ма аде, ја одавно рекох шта кочи договор - подела пара. А кад се поделе паре договор ће пасти за пола сата. И око тога је запело и данас, али сад могу већ отворено да кажем да су власници намерно опструирали договор. Они намерно желе да ојаде играче. Играчи су веовали или не сишли до 50%. Понудили су да ако приходи лиге буду ниски, они узму само 50% пара да власници не би били у минусу, а ако приходи буду расли тако да ови покрију трошкове и буду у плусу онда и удео играча у заради може да нарасте, максимално до 53%. Власници нису прихватили, ставили су на сто 50-50 узми или остави. А шта се даље дешавало већ знате.

Јебига, тако је то, ако мало боље погледате исход и не може да буде много повољнији по играче, можда дођу до 51% и то је плафон. Само размислите о следећем податку: Ако се не одигра сезона власници ће укупно бити у губитку неких 200 милиона, а већи део тог новца већ су изгубили тако да их ништа не кошта да чекају. Ако се не одигра сезона играчи ће бити у минусу 2 милијарде долара... Власници су добрим делом богаташи којима је поседовање клубова хоби, играчима су те паре извор животних прихода. Извесно је да ће већ због досадашњих пиздарија играчи остати кратки за 170 милиона. Шта мислите ко ће први попустити?

(можда ја мало симплфикујем ствари јер ће и влсници клубова бити на значајном губитку ако се откаже сезона, акције њихових клубова ће вероватно значајно пасти, али ипак нико не доводи у питање да ли ће се сезона играти)
Сешће сви они опет за сто негде од понедељка...
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Pet 28 Okt 2011 - 6:39

Ноовсти ::Večeras kraj NBA lokauta?

Прво, шта значи крај локаута? Крај локаута представља моменат када власници клубова однесу одређене папире америчком савезном синдикалном органу и означе да престаје локаут у њиховој фирми. Да ли икоме делује да они то могу да ураде током данашњег или сутрашњег дана? Притом, зашто би то урадили кад се још ништа нису договорили.

Ствар ту иде мало другачије, дакле прво треба једне ноћи да изађу из канцеларије и да кажу - постигли смо договор. То може да се деси и данас, и сутра и следеће недеље, то нико не зна. Када се то деси, онда се уговор ''даје на писање правницима''. И то је процес који траје бар десетак дана јер тај документ има око 800 страница. Е онда у неком моменту током писања уговора или непосредно пред постисивање се прогласи крај локаута ( а од тог момента власници морају да почну да исплаћују плате тако да ће се и они трудити да то буде што касније...)

Mihael ::Tesko da ce tako biti... Ako se veceras sve sredi, to znaci da ce igraci dobiti borbu a da ce Stern popusiti jedan veliki kur... jer nije skoro nista uradio onako kako je zeleo... Ali videcemo...

На шта конкретно мислиш да није урађено као што је желео?
Моје гледиште је да су игрчи на губитку у сваком случају. До сада су добијали 57% сада ће добијати око 51%. Дакле издували су га овако или онако, а цела ова ујдурма је због пара... Доћи ће до скраћења максималног уговора са 6 бар на 5 година. Mid-level сигурно неће трајати 5 година као до сада и неће бити годишњих повећања плате било да траје 3 или 4 године... Lary Bird exception играчи имаће раст плата дупло спорији него до сада... Остале ствари о којима је причано као што су hard cap i franshise player клаузула су служили само за застрашивање, да их натерају да скину гаће. И сад је само питање кад ће се то скидање догодити... шта год да се потпише играчи ће укупно добијати око 200 милиона годишње мање него до сада. Па ко је ту на добитку?

ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Naissus Pet 28 Okt 2011 - 11:43

WWLTV
NBA cancels all regular season games through Nov. 30.
Naissus
Naissus
prva petorka
prva petorka

Datum upisa : 03.10.2010
Lokacija : A be Niš be

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Koleman Pet 28 Okt 2011 - 11:45

“Yes. Our games are canceled through Nov. 30,” said Commissioner David Stern. And then he completely, and finally, doused any thoughts that an 82-game schedule still could be squeezed into a time-shortened season.

“It’s not practical, possible or prudent to have a full season now. There will not be a full NBA season under any circumstances,” Stern said.

The league had a 50-game season in 1999. That season didn’t begin until early February. Owners and players did not agree on a new collective bargaining agreement until early January.
Koleman
Koleman
mvp
mvp

Datum upisa : 05.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Mihael Pet 28 Okt 2011 - 11:48

ZuLuofVozdovac ::
На шта конкретно мислиш да није урађено као што је желео?

Koliko god igraci popustili do sada, ubedjen sam da to nije dovoljno za Sterna, znam da ce hteti da situaciju popravi jos u svoju korist... Zato sam govorio pisao i na temi KK Partizan da od dogovora nema nista, znam da Stern hoce jos bolje uslove za sebe...
Mihael
Mihael
mvp
mvp

Datum upisa : 03.10.2010
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Pon 31 Okt 2011 - 17:05

Ево и мене са мало буђавих вести. Све што пишем, знало се још пре два дана, али ме је мрзело да куцам..

Пише се на све стране како је 95% ствари већ договорено, а оно што није је (погађајте) подела пара. Иако је јасно да док се не договоре око пара као да се ниокочега нису договорили, занимљиво је бар мало продискутовати око оних ствари које ће се извесно наћи у новом колективном уговору.

- у прошлом колективном уговору постојала је клаузула по којој сваки клуб у року од две недеље (од потписивања кол. уговора) може да отпусти једног играча по избору, да играч буде исплаћен а да његова плата буде ''избрисана из књига''. У овом новом колективном уговору постојаће исто такво правило, али на инсистирање газде Спарса (Питера Холта) та могућност неће бити орочена на две недеље већ ће моћи да се искористи било кад у наредних 5 година. Мало су компликованија правила о третирању уговора тог играчан (за разлику од претходне клаузуле која је брисала уговор само ако је клуб изнад нивоа luxury-tax-а, сада ће бити брисано 75% вредности уговора и ако је клуб испод нивоа селери кеп-а, док неки извори кажу да ће бити у потпуности брисан).

И наравно одмах крећу спекулације ко ће све добити ногу, а не мањка ни идеја где би ти слободни агенти могли да заврше. Јасно је да ће дан после потписивања уговора Рашард Луис моћи да се врати на пецање на Флориду, Ден Гилберт ће озвесно шутнути Берона Дејвиса кога сви трпају у Мајами, Аренас се сигурно неће наиграти у Орланду, али помињу се и други играчи попут Тревиса Аутлоа, Марвина Вилијамсамса па чак и Бена Гордона (Хамилтон?). Највеће дилеме имаће свакако Детроит.

- биће скраћена максимална дужина новопотписаних уговора, а сва повећања истих процентуално смањена. Дакле макс уговор 4 године (5 ако не мењаш клуб), раст плата биће 3-5% уместо досадашњих десетак за Bird играче.

- е сад једно ново правило ''Stretch exception'': сваки клуб може и након искоришћавања амнести клаузуле (коју може да користи само једном) да настави да отпушта играче а њихову плату у селери кеп-у да ''растегне'' чак на наредних 7 година. (тиме неки абнормалан уговор типа 2 године по 15 милиона, може да се трансформише у подношљивих 6 милиона у наредних 5 година). Наравно играч одмах добије све паре на руке, а то рањстезање односи се само на оптерећење селери кеп-а.

- Luxury-tax ће сад постати опасна ствар, неће бити зајебавања чак ни за Лејкерсе. Прво Luxury-tax расте са 1$ на 1.5$ за сваки клуб који пређе ниво од (отприлике) 70 милиона. Али долар преко 75 милиона те кошта 1,75$ па онда долар преко 80 милиона те кошта још 2,50$ пореза итд, а долар преко 85 милиона те кошта још 3.25$ пореза.. Скупа зајебанција?

- до сада је клуб који је изнад нивоа селери кеп-а могао путем трејда да узме играче чија примања не прелазе ниво од 125% примања оних играча који су послати. Е сад ће се тај проценат дићи на 225. То је за мене најзанимљивије правило којим ће трејдовање постати много чешће коришћен метод за јачање екипа (уместо досадашњик жртвовања две сезоне да се очисти селери па онда потписивање слободних агената). Можете само да замислите како ће ова правила да користе клубови попут Њујорка и Мајамија који јасно кажу да их не занимају, паре, порези и остале зајебанције, већ само трофеји. Ово је и последња баријера која је постојала. Сада ће Мајами моћи слањем два играча од по 4 милиона да добије једног који има плату 18 милиона. Једном речју - суперстара. И онда дође још један преко мид-левела... А да није цела прича почела око тога како лига треба да се уједначи?

Елем, оно што се већ сада назире је да ће по потписивању уговора настати највећа лудница на тришту икад запамћена, клубови ће моћи да трјдују колико хоће малта не без ограничења, моћи ће да отпуштају по два основа, слободни ће бити многи играчи... Верујем да ће бити јака конкуренција за титулу тима који је ''најпозитивије изненађење сезоне''.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Mihael Pon 31 Okt 2011 - 22:58

ZuLuofVozdovac ::
И наравно одмах крећу спекулације ко ће све добити ногу, а не мањка ни идеја где би ти слободни агенти могли да заврше. Јасно је да ће дан после потписивања уговора Рашард Луис моћи да се врати на пецање на Флориду, Ден Гилберт ће озвесно шутнути Берона Дејвиса кога сви трпају у Мајами, Аренас се сигурно неће наиграти у Орланду, али помињу се и други играчи попут Тревиса Аутлоа, Марвина Вилијамсамса па чак и Бена Гордона (Хамилтон?). Највеће дилеме имаће свакако Детроит.

Dobar post Zulu, ja bih dodao samo moje misljenje u vezi jedne stvari kokju si napisao.

Mislim da bi ovo sto sam citirao trebalo da se primenjuje samo na ugovore novih igraca, odnosno da ne moze da se primenjuje retroaktivno...

E sad, druga stvar, nece bas doci do toliko otpustanja igraca, pogotovo ne u manjim sredinama. Jeste da se plata nece videti u salary capu ali ce ipak morati biti isplacena od strane vlasnika, a ni ti bas nije svejedno, da platis preko 30 miliona za Luisa ili da das preko 40 miliona za Arenasa a da ne dobijes nista...

Ono sto mene zanima jeste kako ce sledeca situacija biti sredjena. Recimo uzmemo Roja, ima ogroman ugovor u Portlandu, preko 15 miliona po sezoni. Kada na njemu iskoristis Amnesty clause, isplatices mu skoro sve pare za sve sezone koje su pod ugovorom i ocistiti salary cap. E sad, ti igraci mogu da potpisu veteranski ugovor za bilo koji drugi tim, a zanima me kako ce regulisati situaciju ako isti tim potpise tog igraca, u ovom slucaju Roja. Recimo Portland se dogovori sa Rojem, ocisticemo nas salary cap, mozemo da dovedemo novog igraca, na tebi cemo iskoristiti amnesty clause a onda cemo te ponovo potpisati za minimum.

Takva situacija bi recimo odlicno odgovarala Orlandu, takvu stvar urade sa Arenasom, zatim ga ponovo potpisu za minimalac a kasnije bez problema mogu da daju maksimalan ugovor Hauardu.

Dalje, nista se ne govori sta ce biti sa igracima koji tek treba da potpisu nove ugovore, da li ce i za njih vaziti pravilo amnesty clause, pretpostavljam da hoce ali se jos uvek to nije razjasnilo.

Takodjer recimo postoji sledeca situacija. Posto si spomenuo Detroit, mozemo za primer da uzmemo njih. Detroit amnestira Hamiltona, zatim trejduje Ben Gordona i onda ga taj drugi tim amnestira, tako su 2 igraca Detroita amnestirana.

Ima tu jos dosta nejasnih stvari ali se cini da su vlasnici i Stern odneli pobedu u skoro svim aspektima, a cini se da ce tako biti i u podeli para...
Mihael
Mihael
mvp
mvp

Datum upisa : 03.10.2010
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od blagoje Uto 1 Nov 2011 - 2:36

ZuLuofVozdovac ::
- Luxury-tax ће сад постати опасна ствар, неће бити зајебавања чак ни за Лејкерсе. Прво Luxury-tax расте са 1$ на 1.5$ за сваки клуб који пређе ниво од (отприлике) 70 милиона. Али долар преко 75 милиона те кошта 1,75$ па онда долар преко 80 милиона те кошта још 2,50$ пореза итд, а долар преко 85 милиона те кошта још 3.25$ пореза.. Скупа зајебанција?
И шта на крају би са селери кепом? Hard, soft или flex? Из разлога што су дигли порез на луксуз капирам да је и даље софт.

- до сада је клуб који је изнад нивоа селери кеп-а могао путем трејда да узме играче чија примања не прелазе ниво од 125% примања оних играча који су послати. Е сад ће се тај проценат дићи на 225. То је за мене најзанимљивије правило којим ће трејдовање постати много чешће коришћен метод за јачање екипа (уместо досадашњик жртвовања две сезоне да се очисти селери па онда потписивање слободних агената). Можете само да замислите како ће ова правила да користе клубови попут Њујорка и Мајамија који јасно кажу да их не занимају, паре, порези и остале зајебанције, већ само трофеји. Ово је и последња баријера која је постојала. Сада ће Мајами моћи слањем два играча од по 4 милиона да добије једног који има плату 18 милиона. Једном речју - суперстара. И онда дође још један преко мид-левела... А да није цела прича почела око тога како лига треба да се уједначи?
Врло занимљиво. Овим се ствари мењају из корена. Немам друго објашњење осим да су власници мањих франшиза морали да попусте пред власницима већих, услуга за услугу. Било је оно:
власници мањих тимова: хоћемо више пара, равномерније распоређене приходе
власници већих тимова: може, али онда смо смислили механизам по којем ћемо лакше доводити ваше суперстарове
власници мањих тимова: зашто бисмо вам то омогућили
власници већих тимова: немојте да се лажемо, и вас и нас интересује искључиво новац, ви добијете новац , ми играче
влсаници мањих тимова: you got self a deal
blagoje
blagoje
prva petorka
prva petorka

Datum upisa : 28.10.2010
Godina : 39
Lokacija : Novi Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Uto 1 Nov 2011 - 3:33

Mihael ::Mislim da bi ovo sto sam citirao trebalo da se primenjuje samo na ugovore novih igraca, odnosno da ne moze da se primenjuje retroaktivno...

Мислим да си хтео да цитираш онај пасус око максималне дужине уговора и годишњих повећања а не овај који си цитирао. Наравно то ће се односити само на новпотписне, они већ потписани уговори остају такви какви су. Сад, занимљива је чињеница да свакако у НБА лиги од почетка ове сезоне неће бити дужег уговора од петогодишњег, јер чак и они који су прошлог лета потписали шестогодиши остало им је још 5 година.

Mihael ::Ono sto mene zanima jeste kako ce sledeca situacija biti sredjena. Recimo uzmemo Roja, ima ogroman ugovor u Portlandu, preko 15 miliona po sezoni. Kada na njemu iskoristis Amnesty clause, isplatices mu skoro sve pare za sve sezone koje su pod ugovorom i ocistiti salary cap. E sad, ti igraci mogu da potpisu veteranski ugovor za bilo koji drugi tim, a zanima me kako ce regulisati situaciju ako isti tim potpise tog igraca, u ovom slucaju Roja. Recimo Portland se dogovori sa Rojem, ocisticemo nas salary cap, mozemo da dovedemo novog igraca, na tebi cemo iskoristiti amnesty clause a onda cemo te ponovo potpisati za minimum.

Постоји још једно правило које је и до сада било на снази - отпуштен играч не може да потпише за клуб који га је отпустио у наредних 12 месеци. Када је сам играч у питању амнестирање је исто што и отпуштање, а назив је другачији због дејстава према клубу - да се уговор брише из књига.

Mihael ::Takodjer recimo postoji sledeca situacija. Posto si spomenuo Detroit, mozemo za primer da uzmemo njih. Detroit amnestira Hamiltona, zatim trejduje Ben Gordona i onda ga taj drugi tim amnestira, tako su 2 igraca Detroita amnestirana.

Да, наравно то је могуће али није проблематично. Јер ко жели да узме играча да би га амнестирао? Само неко ко добије велики бенефит у виду драфт пикова. Таква могућност постојала је и раније, нпр Кливленд је узео Берона Дејвиса али су уз њега добили и незаштићеног пика ЛА Клиперса на драфту. Очекивало се да ће Кливленд свакако пре или касније отпустити Дејвиса. Током драфт вечери, та куглица коју су добили од Клиперса донела им је првог пика. То се до сада у шали називало ''куповина драфт пикова''. Дакле цена коју неки клуб мора да плати да би се отарасио тако високог уговора на који би неко други требао да слупа 30 милиона није уопште мала. Али опет то је начин да клубови који имају ''сиромашне'' власнике дајући пикове значајно смање трошкове. Друга је ствар што им то додатно смањује шансе да направе конкурентан тим.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Постоји међутим још једна могућност коју ниси навео. А та могућност постојала је и до сада и често је била критикована. Нпр, клуб може да трејдује једног свог играча, добије нешто за узврат а клуб у који је играч послат отпусти играча кога је добио. Играч који је отпуштен може одмах да потпише за било који други клуб за минималац, а ако жели да се врати у онај који га је трејдовао мора да сачека 60 дана. Ово је коришћено углавном за играче са истичућим уговором. Ево једне хипотетичке ситуације: Сан Антонио пошаље Тима Данкана у Сакраменто (уз још неколико незаштићених драфт пикова), добије за узврат неког играча који им је потребан (или бар неће много да смета) а за кога Сакраменто нема посебан интерес: нпр Франциска Гарсију. Договоре се да Сакраменто одмах отпусти Данкана (наравно не користећи амнести клаузулу већ да му уручи обичан отказ). Сакраменто ће Данкану свакако исплатити бар 2 милиона мање него што би требало по уговору, а он ће после 60 дана за минималац да потпише за Сан Антонио. Који је епилог? Сан Антонио после ове трансакције је ослободио 14 милиона у селерију (21 милион колико је био Данканов уговор - 6 милиона за Гарсију и 1 за Данканов минималац) и за те паре може да доводи још слободних агената (а сви знамо шта за те паре меже да се доведе). Дакле појачали су се Гарсијом и отворили су могућност да доводе још играча а остао им је и Данкан. Са друге стране Сакраменто је искористио празн простор у селерију да би узео велики Данканов уговор, који ће им се водити у књихама до краја године, али они ионако не троше преко 40 милион годишње (прошле године су довели Маркиза Денијелса да не би пали испод минимума дозвољених плаћања). Истовремено они ће тиме да се ослободе дугорочног Гарсијиног уговора и да целокупну суму уместо у 3 (колико је трајао Гарсијин уговор) прокњиже само у једној години (јер је Данканов уговор истичући). Они ће морати мало више да плате у тој првој сезони али ће и та цифра коју морају да исплате Данкану бити умањена јер ће он ипак желети да се врати у Сан Антонио. А притом добили су неколико драфт пикова. Дакле обе стране су на великом добитку, а решење је критиковано јер се још пре трејда договара да ће клуб отпустити играча (у овом случају Данкана) а сматра се да управо тај детаљ који није нимало фер-плеј према осталим клубовима је кључан да до оваквих договора уопште долази. Сад направите једно даље размишљање - рачунајте да ће у буднућности тимови који немају празан селери моћи да раде овакве ствари (а не само они попут Сакрамента) јер ће у трејду моћи да узму 225% вредности уговора које су послали и ако су изнад нивоа селерија. Један од разлога што најављујем лудницу на тржишту...
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Uto 1 Nov 2011 - 3:54

blagoje ::И шта на крају би са селери кепом? Hard, soft или flex? Из разлога што су дигли порез на луксуз капирам да је и даље софт.

Тачно, идаље ће бити софт, међутим овакви прохибитивни порези на луксуз обесмислиће свако трошење преко 80 милиона. Сумњам да ће било ко осим Мајамија и Њујорка моћи да троши преко тог нивоа. Друго - успостављањем института званог ''escrow system'' (што се десило још пре много године) у великој мери је доведедо у питање третирање НБА селери кеп-а као ''меког''. Тачније, он јесте софт за саме клубове али овај систем лимитира збирне прихде играча (дакле укупан новац који ће им бити исплаћен) на једнак начин као хард кеп. Имаш на другој страни ове теме у оном мом раду објашњено како тај систем функционише.

blagoje ::Врло занимљиво. Овим се ствари мењају из корена. Немам друго објашњење осим да су власници мањих франшиза морали да попусте пред власницима већих, услуга за услугу. Било је оно:
власници мањих тимова: хоћемо више пара, равномерније распоређене приходе
власници већих тимова: може, али онда смо смислили механизам по којем ћемо лакше доводити ваше суперстарове
власници мањих тимова: зашто бисмо вам то омогућили
власници већих тимова: немојте да се лажемо, и вас и нас интересује искључиво новац, ви добијете новац , ми играче
влсаници мањих тимова: you got self a deal


Poslednji izmenio ZuLuofVozdovac dana Čet 19 Jul 2012 - 12:16, izmenjeno ukupno 1 puta
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Ned 13 Nov 2011 - 18:15

Иако је још пре двадана Њујорк Тајмса објавио 7 занимљивих тачака новог колективног уговора, нисам хтео о томе посебно да пишем јер је реч била о парцијалним питањима, која не могу да се посматрају одвојено од осталих системских решења. Данас је обнародован (у основним цртама) целокупан предлог који ће се у понедељак наћи пред играчима, па би о њему и могла да се каже по која. О овим стварима могуће је писати пар дана па ћу ја сад колико ми време допушта се осврнути на нека питања.

http://www.usatoday.com/sports/basketball/nba/nba%20proposal%2011-11-2011.pdf

Највише се писало о тој подели пара, и то питање је по мом мишљењу најкомпликованије. Онако како је написано у првом члану све делује врло једноставно - играчи могу да бирају да ли желе 50-50 или да им гарантовани приходи буду између 49 и 51 у зависности од укупних прихода лиге (што су већи приходи, расте и учешће играча у њиховој подели). Али постоје у уговору бар још три повезане теме, или како би ми рекли ''зачкољице'' од којих зависи ова подела пара.
Прво 1% прихода лиге ићи у новоформирани ''Player Benefits pool'' из кога ће се исплаћивати разна социјална давања за играче који су завршили каријеру (јер многи од њих су попут Ентоана Вокера све зарађене милионе спискали). Те паре ће бити плаћане од стране власника и они сад то представљају као још 1% који треба додати на оно што играчи већ добијају преко селери кеп-а и у збиру то је 50-52% прихода лиге, а 52 је управо цифра коју играчи тренутно траже.
Друго питање које је са овим нераздвојно повезано је гарантвање уговора и Escrow систем. Дакле ако играчи добију мање од предвиђеног (основних 49-51% колико год да буде) остатак пара ће бити дат синдикату да то подели играчима (у виду полутки и месних нарезака). Али ако играчи добију више они ће то морати и да врате. И онда се узме до 10% уговора свих играча (до сад је било 9% што буде отприлике последња плата у сезони) да би успели да ''намакну'' паре да врате. Е сад ако се и након тога испостави да је играчима исплаћено више од договореног онда се узима и оних 1% предвиђених за Player Benefits pool да би се тај новац надокнадио власницима. Зашто је све ово битно? Пре свега зато што пратећи годинама знам да играчи увек добију значајно више и да на крају увек морају да враћају. Пошто је ових 1% предвиђено да улази у круг средстава за враћање, те паре које лига тренутно покушава да представи као 1% које треба додати на играчку страну јер они од тога имају интерес, убећен сам већ после 2 године ће бити искључиво коришњене да би се вишак исплаћеног враћао власницима (јер се дугови акумулирају) - дакле они ти дају, ти им вратиш, ко има користи од тога?
Треће питање је ново правило да се праг минималне потрошње диже са 75% на 90% селери кеп-а. Дакле неће више бити тимова који животаре трошећи по четрдесетак милиона и чекајући да убоду првог пика. Сад сви морају да троше, па кад већ морају што не би јурили резултат - једном речју такмичење ће бити занимљивије. Истовремено то ће и повећати приходе пошто више нећемо виђати полу-презне хеле када играју Минесота или Сакраменто било на страни или у гостима, сви ће (надам се) бити донекле занимљиви за гледање... Али зашто ово пишем у одељку о подели прихода? Па проста рачуница - ако сви морају да троше бар 90%, а многи ће трошити доста преко тога, неспорно је да ће играчима бити исплаћивано више од пројектованих педесетак процената и да ће они све то морати да врте, а то је још једна потврда да оних 1% које сам помињао ни за шта друго неће бити ни коришћени...

Од осталих ствари издвојио бих да ће бити два Mid-Level-а, обичан и ''мини'' и да ће клубови који плаћају порез моћи да користе само овај други (а који не плаћају оба + овај трећи), нови изузетак ''Mid-Level Exception for Room Teams'', нови прохибитивни порез на луксуз (који почиње да се примењује тек за 2 године), краћи период за одговор на квалификовану понуду итд... Ја ћу се сутра концентрисати на то да покушам да схватим (и понешто напишем о томе) како ће цео систем у будућности функционисати, које ће бити тенденције. Већ сам имао неку идеју али онда сам сазнао нов податак који (тренутно) нигде не пише - порез на луксуз ће у новом уговору бити на нивоу од 75 милиона у трећој години, 83 у шестој и 103 у десетој!?!?

И рекао бих вам да се не потресате много, биће ово потисано наредних дана, можда (мало вероватно) сутра у неизмењеном облику или за пар дана донекле измењено играчима у корист после невиђеног циркуса који би могао да уследи након покушаја играча да оборе вођство синдиката, међусобних тужби (играчи ће тужити у Калифорнији а власници у Њујорку) али нико није луд да жртвује сезону, биће то све готово на време.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Bodi Bond Pon 14 Nov 2011 - 4:41

Sastanak trebao d apočne pre sat vremena, a igrači još uvek pristižu. Neobično...
Iz Orlanda će prihvatiti ponuđeno.
Bodi Bond
Bodi Bond
mvp
mvp

Datum upisa : 01.10.2010
Godina : 38
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Uto 15 Nov 2011 - 19:04

Било је питања по разним темама, па се ја не бих замарао да то све цитирам ко је шта питао. Узгред, немам ја одговор шта ће и кад бити, већ само процене на основу информација којима располажем. А мислиим идаље оно што сам мислио прекјуче, те могу само да поновим:

ZuLuofVozdovac ::И рекао бих вам да се не потресате много, биће ово потисано наредних дана, можда (мало вероватно) сутра у неизмењеном облику или за пар дана донекле измењено играчима у корист после невиђеног циркуса који би могао да уследи након покушаја играча да оборе вођство синдиката, међусобних тужби (играчи ће тужити у Калифорнији а власници у Њујорку) али нико није луд да жртвује сезону, биће то све готово на време.

Најављени циркус је дакле почео, а ако се заврши као што ја очекујем у наредних десетак дана играће се кошарка за католички Божић (то је најоптимистичнија процена коју ћете било где наћи, али ја је заговарам већ два месеца, још из периода када је сматрана песимистичном). У супротном, имаће још мало времена да се договоре (до нове године, па би почели као 1998 у јануару) или оде сезона (е онда ће бити врло занимљива јер ће играчи тужити тражећи да им се исплате потписани уговори).

Дао бих само објашњење правне процедуре како би све могло да се заврши. Играчима су стајале на располагању две правне ''алатке'', тј процес који се зове ''decertification'' и да је тај процес започет била би поднета тужба и суд би заказао рочиште за 45 дана али би синдикат наставио да постоји и у том периоду могли би да склопе евентуални договор. Дргуга могућност била је ''disclaimer of interests'' и управо су њу играчи одабрали. У овом случају синдикат се распушта одмах, тужба суду подноси се у року од 48 сати и почиње парница. Тужба се подноси због кршења монополских закона, и играчи ће је поднети у некој држави у којој је повољнији третман радника, ја сам претпоставио да ће то бити Калифорнија и идаље типујем на њу, (међутим не искључујем ни да то буде Минесота). Лига је већ поднела тужбу у Њујорку према играчима да не преговарају ''in good faith''. У овој ситуацији преговоре настављају да воде адвокати обе стране у виду преговора о поравнању. Ако се договре, синдикат може поново да се ''оснује'' за два сата и да се потпише нови уговор.

Медији сваљују сву кривицу на Штерна, опаскама да је понуда била угњетавачка, да никако није могла да буде прихваћена, и да је одговор играча очекиван. Већ су прихватили све, били су обријани до главе, али је онда њему пало на памет да би могао и мало да им сиса крв. Наиме, играчи су прихватили већ све услове власника да би бизнис вођења клубива постао профитабилан, али онда су им укинути mid level-и и sign and trade за многе тимове који плаћају порез што значи 20 играча годишње без посла. Што је много много је. Замера се и Хантеру да је био много попустљив, да је још пре пар дан нахвестио да ће прихватит 50-50 и да се буквално сам нагузио да му га Штерн метне... И мало исечака:

Chris Sheridan ::The best deal that Hunter and David Stern could have done to save face, save an 82-game season and save some semblance of the goodwill from the public that had been built up over the past few seasons was a 51-49 split. Once Hunter showed a willingness to drop to 50-50, he had given away the store. He went past the tipping point, commissioner David Stern did not throw him a lifeline

Stern went for a 50-point victory when he was leading by 40 late in the fourth quarter, and now look at how that strategy has panned out.

Ken Berger ::The owners pushed too hard, demanded too much, sought absolute victory to the point where they are going to wind up beating themselves. A $3 billion shift from players to owners by lowering player salaries from 57 percent of revenues to 50 percent — a $300 million annual giveback, all of the money the owners said they were losing — wasn’t enough. The owners sent Stern in for blood, and he’s got it now — all over him.

Sam Amick ::The owners bear most of this blame. That much has to be said at the start. This was their game of running players off the road as they tried to get out of harm's way. The players offered concession after concession -- a 7-percent reduction of their share of basketball-related income that would have nearly wiped out the league's purported $300 million in annual losses, changes to the system that would further improve the economics and a season to be had as long as that was actually the goal.
But instead of looking forward to the start of a 72-game season, we're left with this: a group of NBA players, who felt not only defeated but also disrespected in this two-year process, taking the drastic move of disclaiming interest in their union on Monday

Chris Sheridan ::Just think, if Stern had said “OK, Billy, I’ll let you have sign-and-trades for taxpaying teams, and I’ll give you a fourth year on the mini-midlevel,” we might be in a whole different place than we are today.

Stern already had his $3 billion giveback over 10 years, but he didn’t have Hunter.

Owners for Indiana, Atlanta, Charlotte, Denver, Memphis, Milwaukee, Minnesota, Philadelphia, Portland and Sacramento said in the letter that they feel that a 50-50 revenue split represents a bad deal for the owners
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Uto 15 Nov 2011 - 19:25

Зборавио сам да поменем да је тајни план био да лига почне већ 1. децембра (а не као што су најављивали петнаестог), јер је овај понуђени колективни уговор имао клаузулу да се уговори смање за онолико колико прцентуално утакмица буде отказано. Е сад је и то занимљиво - дакле не исплаћују им плате док траје локаут и тај део је ''неповратно изгубљен'', а кад се заврши могу да бирају или ће да играју 82 утакмице (4 меча недељно) да би добили остатак плате, или ће да играју 72 утакмице па да им и тај остатак плате буде умањен за 12.2%.

Могли су нпр. да смисле да се ОлСтар игра сваког петка...

Тек сад су отказане утакмице заказане између 1. и 15. децембра што потврђује какви су планови били.

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Img16119886
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Sre 16 Nov 2011 - 17:42

http://www.cbssports.com/images/nba/MeloComplaint.pdf

Оригинална тужба коју су против НБА и клубова поднели играчи (пре свих Кармело, Билапс, Поуви итд... али у име свих играча који спадају у њихове категорије - играчи под уговором, слободни агенти и рукији). Садржи занимљиву хронологију дешавања, и објашњења о кршењу антимонополских закона у Америци, као и жалбу што се потписани уговори не поштују.

http://www.cbssports.com/images/nba/nbacomplaintminny.pdf

Ова тужба поднета је у Миенсоти.

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Img16131057
David Boies и Jeffrey Kessler, заступници играча пред судом, како ће њих двојица да се усеру од пара... Завидим им. (али са друге стране кад само помислим да ћу овако изгледати ако будем жив за 40 година Collective Bargaining Agreement - Page 2 342805 )

Сутра ће бити одржан састанак власника на коме ће разговарати шта ће на даље предузимани. Логично би било да заузму неки став којим би показали да их тужба није поколебала.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od drexler Sre 16 Nov 2011 - 20:33

inače, Boies i Kessler su prije samo par mjeseci bili na suprostavljenim stranama, u sporu NFL-a i igrača.
drexler
drexler
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Godina : 38
Lokacija : Drvar (BiH)

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od blagoje Pet 18 Nov 2011 - 7:53

Да, чуо сам то. Спор је добио НФЛ, ваљда. Сад тај исти што је бранио једну професионалну лигу тужи другу.

Што се саме тужбе тиче, не знам шта су играчи чекали до сад. Ево уговори се не поштују већ скоро 5 месеци, то се могло у јулу. А да, чекали су паре по новом колективном уговору. Витлају празним оружјем.
blagoje
blagoje
prva petorka
prva petorka

Datum upisa : 28.10.2010
Godina : 39
Lokacija : Novi Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Pet 25 Nov 2011 - 13:08

Док чекамо исход ових вечерашњих разговора споменуо бих питања која су најспорнија.

Главни камен спотицања је враћање новца који играчи могу евентуално да добију преко предвиђених 50%, такозвани escrow system. Да ли ће врађати само до 10% зараде, да ли ће се дугови преносити на наредну сезону, да ли ће трпети новац за пензије... Као што сам раније помињао, клубови ће бити дужнида троше најмање 90% селерија, а биће много оних који ће превазићи селери, тако да ово питање постаје значајније него икада. Не бих вас сад замарао понуђеним решењима.

Она правила о максималним уговорима биће за нијансу промењена када су у питању играчи који су добили нека индивидуална признања. Прочитао сам негде пример да за играче са мање од 7 година стажа ће максимални уговор износити 25% селери кеп-а, али ако су освојили МВП признање лимит ће моћи да се повећа до 30% (Роуз)

Најзанимљивија је следећа ствар - погледајте члан 9, тачку 2 предлога колективног уговора који сам окачио на предходној страни (који су играчи одбили). Играчи који у првој години имају плату већу од просечне, не могу да имају опцију превременог изласка из уговора. Питање је - да ли ће се то односити само на будуће уговоре или и на оне већ потписане? Управо такву опцију у уговору имају Дерон, Двајт Крис Пол.. Да ли то значи да они неће скоро бити слободни агенти? Мислим да је одговор негативан, сумњам да ће правила важити ретроактивно, тј да ће играчи дозволити да се чепрка по већ потписаним уговорима.

Ту долазимо до другог проблема, јер и за ове наведене мора да се спреми нека замка... Погледајте члан 13 тачку 1 предлога колективног уговора. То правило је већ популарно названо - ''The Carmelo Anthony rule'', чији је главни циљ да онемогући играча да истовремено продужи уговор и буде трејдован, што се десило у Кармеловом случају. Дакле, 1) - ако продужиш уговор са клубом, не можеш да будеш трејдован наредних 6 месеци, 2) ако тим доводе играча путем трејда, нема права да продужи са њим уговор наредних 6 месеци. У пракси то доводи до следећег - свака екипа која пожели да доведе Двајта, Пола и остале мора да рачуна да неће моћи да продужи уговор са њима све док не постану слободни агенти. А тада ће и сви остали моћи да се умешају у битку. Тиме се повећава ризик и за клубове који на силу покушавају да доведу суперстарове, али и за саме играче, јер се одлаже потписивање уговора који им гарантује десетине милиона, а ко зна шта све може да се деси у међувремену, нека тежа повреда и оде маст у пропаст...
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Anti-RTS Pet 25 Nov 2011 - 22:46

Završen lokaut, sezona počinje 25. decembra.
Anti-RTS
Anti-RTS
prva petorka
prva petorka

Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 35
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Pon 28 Nov 2011 - 15:26

ZuLuofVozdovac ::- Постоји међутим још једна могућност коју ниси навео. А та могућност постојала је и до сада и често је била критикована. Нпр, клуб може да трејдује једног свог играча, добије нешто за узврат а клуб у који је играч послат отпусти играча кога је добио. Играч који је отпуштен може одмах да потпише за било који други клуб за минималац, а ако жели да се врати у онај који га је трејдовао мора да сачека 60 дана. Ово је коришћено углавном за играче са истичућим уговором.

1) Ове могућности коју сам раније објашњавао неће бити у новом колективнм уговору. Ако играч буде отпуптен после трејда, моћи ће да потпише за било који клуб осим за онај који га је трејдовао (са клубом који га је трејдовао ће моћи тек у наредној сезони).

2) Што се тиче амнестирања: играчи који буду били амнестирани неће постајати аутоматски слободни агенти (па да Лејкерси и Мајами их све испотписују за минималац а да други на њих мора да скрца милионе). Него кад играч буде амнестиран наредних 48 сати (као што је правило било и до сада) мора да ''мирује'' тј. не може да питписује ни са једним клубом, а после добија посебни статус и у наредних пар дана уговор могу да му нуде само клубови који имају простора у селерију. Ако амнестираним играчима било који клуб понуди уговор они морају да потпишу за тај клуб. Ако се јави више клубова прихвата се највиша понуда. Новац који му понуди будући клуб одбија се од новца који мора да му исплати клуб који га је амнестирао. Тек ако се нико не јави од тимова са празним селеријем, они могу да преговарају са овим кандидатима за титулу који плаћају порез. И новац који добију касније када су на ''отвореном тржишту'' одбија се од пара коју морају да им исплате тимови који их амнестирају.

Овај систем је много бољи јер смањује трошкове клубовима који амнестирају играче. Такође, неће моћи да их покупе најбогатији за минималац. Проблем је што су ови амнестирани приморани да потписују за клуб који да највећу понуду без обзира да ли они тамо желе да играју (што бих ја волео да ме неко приморава нешто да радим за 20 милиона $). Ипак, целу ствар више треба посматрати као трејд него као да ти амнестирани играчи имају статус слободног агента. Други проблем је што је амнестираним играчима све једно колико ће има пара понудити будући клуб, јер они имају онолико пара колико им следује по старом уговору, ако добију више од новог клуба, мање ће им исплаћивати стари... Стога очекивано је да сви који не оду током периода када могу да им нуде мањи тимови после потишу за кандидате за титулу и додатно их ојачају.

Још нешто да додам - не очекујем да Вашингтон амнестира Луиса. Тим може колико год хоће да чека пре него што амнстира неког играча. Да подсетим да они морају да потроше најмање 46.5 милиона ове сезоне, а тренутно тороше само 40. Дакле морају да повећају своју потрошњу за бар 7-8 милиона (што неће бити проблем кад потпишу рукије) али ако амнестирају Луиса мораће да доводе играче још за 20 милиона да дођу до прага минималне потрошње. Морали би да плаћају и њега кога су амнестирали и те нове играче. Да ли вам то звучи логично? (да не помињем да ће ове године сви у овој скраћеној сезони јурити дно пред урнебесно јак драфт догодине а Вашингтон и овако није неки тим са великим шансама за плејоф). Моје очекивање је да Марвин Вилијамс буде међу првима амнестиран.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Pon 28 Nov 2011 - 18:30

ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Čet 8 Dec 2011 - 5:57

Оно што мене у овом моменту највише занима - да ли ће по новом колективном уговору бити могућа trade and amnesty опција. Тј да два клуба размене играче стим да један клуб истовремено амнестира оног кога је послао. То би било врло корисно кад су у питању клубови који су дебело преко селерија (нпр Орландо). Они ако амнестирају играча не отварају никакав простор за потписивање новог, а то су истовремено најчешће лоши уговори које нико не жели да узме. Стога они би стекли могућност да доведу неког играча уместо оног играча кога су амнестирали а клуб са којим раде трејд би вероватно имао интерес да се такође ослободи неког уговора или добије пика за узврат.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od ZuLuofVozdovac Sre 4 Jul 2012 - 15:12

Видео сам у последњих пар дана да је доста клубова понудлило такозване ''backloaded'' уговоре неким играчима па сам мислио да се овде мало позабавимо том темом. Примера ради Омер Ашик је добио такву понуду од Хјустона, 25 милиона за 3 сезоне, међутим плата ће му у првој и другој сезони бити 5 милиона а у последњој сезони чак 15 милиона $. Лендри Филдс је добио понуду од 19 милиона, али ће у прве две сезоне имати по 5 а у трећој 9. Какве су реперкусије такве понуде?

Наиме, сваки ограничено слободни агент може да преговара са другим клубовима, и ако од неког добије понуду која му се свиди, он потпише такозвани ''offer sheet'' и онда његов клуб има могућност да у наредна три дана изједначи понуду и задржи конкретног играча. То даје велику предност клубовима чији играчи постају отграничено слободни агенти, и они често пусте и самом тржишту да диктира цену па после само изједначе најбољу понуду, што се често деси да буде мања сума од оне коју је играч на почетку тражио.

Ипак други клубови који нуде уговор ограничено слободном агенту не морају да му дају понуду која је исте висине у свакој години. Они могу да ставе да уговор у једној сезони буде много већи него у осталим сезонама. На тај начин они додатно отежавају ситуацију клубовима који треба да изједначе понуду. Примера ради у трећој сезони Ашиковог уговора Булси морају да исплате 17 милиона Бузеру, 17 милиона Роузу, 13 милиона Нои, и заиста би им било тешко да прихвате да плате Ашику 15 милиона, то би их отерало дебело у зону пореза на луксуз.

Међутим предност коју имају тимои са стране који нуде уговоре не завршава се на томе. Јер клуб који изједначава понуду мора да је изједначи такву каква је или да одустане. А ако одустане, онда тим који је понудио тај ''несразнеран'' уговор има могућност да га преправи и да у договору са играчем стави да плата буде равномерно исплаћивана у све три сезоне. То представља врло моћно оружје, увеоди барем мало једнакости између клубова који имају ограничено слободне агенте и осталих клубова који желе да им понуде уговор и у крајњем случају иде у корист играчима - форсира клубове да пристану на њихове услове раније, јер услови које ће им диктирати тржиште могу да буду јако сурови!

Такви уговори се између осталог називају и ''poison pills''. Јер у случају да клуб изједначи понуду или клуб који је дао понуду касније не преправи уговор, имамо играча који има крајње несразмеран уговор, у једној сезони 5 милиона па у наредној 15. И онда имамо посебна правила у трејдовању, да у случају да клуб трејдуј такав уговор, мора да се узима у обзир не тренутна плата коју играч има већ највећа плата коју ће имати до момента истека уговора.

ПС- Боди, знам да ова тема није нарочито активна, али немој да је дираш јер има доста корисних информација, и сваки нови члан форума ако буде желео да се упознаје са неким правилима НБА лиге биће упућен на исту да не би морали више пута да објашњавамо исте ствари.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
mvp
mvp

Datum upisa : 06.10.2010
Lokacija : Vozdovac

Nazad na vrh Ići dole

Collective Bargaining Agreement - Page 2 Empty Re: Collective Bargaining Agreement

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu